X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدلحظه های سخت ::::: پرستاران اورژانس - آرشیو 1390/11
بهشت یک مکان نیست ، سطحی از آگاهی است
به نام انسان شریف ، شرافت ، انسانیت ، خرد ، آگاهی و مهربانی

خونریزی تحت عنکبوتیه (Subarachnoid hemorrhage (SAH

 

خونریزی تحت عنکبوتیه 

(Subarachnoid hemorrhage (SAH 

حجم :0.8mb


برچسب ها : دفعات بازدید : 1276
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1390/11/30 و در ساعت : 21:38 -گرداورنده: hardtimes

برخورد اورژانسی با تشنج

 

برخورد اورژانسی با تشنج 

تهیه کننده : 

دکتر بهروز هاشمی 

متخصص طب اورژاس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

حجم :   1.3mb  


برچسب ها : دفعات بازدید : 1589
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1390/11/30 و در ساعت : 21:27 -گرداورنده: hardtimes

سوختگی

    

Burns trauma 

 تهیه کننده :  آقای رضا پورمیرزا کلهری ،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

حجم :  10.7mb

 

 

 

مراقبت های اورژانسی در کودکان دچار سوختگی متوسط تا شدید 

تهیه کنندگان : 

دکتر اسماعیل نور صالحی 

دکتر الهه مرادخانی 

فریبا غلامی 

 

حجم :0.6mb


برچسب ها : دفعات بازدید : 1704
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1390/11/30 و در ساعت : 20:54 -گرداورنده: hardtimes

تروماهای ستون فقرات و سر

تروماهای ستون فقرات و سر  

 

تهیه :رضا پورمیرزا کلهری ،عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه 

 منابع :

  فصل 34 از کتاب اورژانس های طبی پایه پیش بیمارستانی  

فصل دوم از کتاب تروما ترجمه دکتر برهان الدین ولد بیگی  

 فصل 17 از کتاب اورژانس های طبی پایه پیش بیمارستانی پیشرفته


برچسب ها : دفعات بازدید : 1737
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1390/11/12 و در ساعت : 12:45 -گرداورنده: hardtimes

پرستاري و درمان های اولیه بيماران مبتلا به ضربه هاي مغزي

 پرستاري و  درمان های اولیه بيماران مبتلا به ضربه هاي مغزي

اولین و مهمترین اقدامی که در اورژانس در مواجهه با بیمار تروما به سرمعمولا فراموش می شود گرفتن علائم حیاتی (فشار خون – تنفس – ضربان قلب )می باشد . اکثر مواقع این جزء مهم از درمان ساده انگاشته شده و بیمار بدون انجام موارد فوق جهت انجام آزمایشات تشخیصی مثل انجام گرافی و .... فرستاده می شود . چه بسا بیمارانیکه به دلیل همو توراکس و پنومو توراکس و ایجاد مشکل تنفسی و یا خونریزی به دلیل شکستگیهای ماژور یا پارگیهای وسیع ، همچنین خونریزیهای داخل شکمی وبه دنبال آن افت فشار از بین رفته اند . یقینا فشار خون پایین و مشکل تنفسی در بیمار مولتیپل تروما نه تنها به خودی خود می تواند باعث فوت بیمار شود بلکه حتی در اینتروالهای کوتاه در بیمار تروما به سرمی تواند باعث ایجاد عوارض ثانویه در CNS شود .

Hypotention

در 35% از بیماران با ترومای شدید جمجمه دیده می شود. دیده شده در بیمارانیکه فشار خون سیستولیک کمتر از mmhg 90 داشته اند. مورتالیته بیشتر از بیمارانی بوده که دچار افت فشار خون نشده اند . باید توجه داشت ضربه به سر بخودی خود باعث افت فشار نمی شودمگر در موارد ذیل :

 1-وجود آسیب همزمان نخاع گردنی و به دنبال آن کاهش تونیسیته سمپاتیک .

 2-ایجاد نارسایی مدولا که در مراحل انتهایی ضربه شدید دیده می شود .

 3-در بچه های کوچک هماتومهای وسیع زیر اسکالپ و پارگی آن به تنهایی می تواند باعث افت افشار بشود. به جز موارد فوق هر افت فشاری باید توجه را به سوی مسائلی مثل شکستگیهای لگن و اندام – خونریزی داخل شکم و همو توراکس و .... جلب کند.

چنانچه بخواهیم برای درمان افت فشار خون در بیمار ضربه مغزی از مایع درمانی استفاده کنیم باید مسئله ادم مغزی را هم مد نظر قرار دهیم .

 محلولهایی که در اورژانس استفاده می شود شامل :

 سالین ایزوتونیک 9/.% و رینگر لاکتات . انفوزیون سریع 1 الی 2 لیتر نرمال سالین در بهبودی همودینامیک اکثر بیماران تروما موثر بوده است . زمانی که مایع در مانی نیاز به اصلاح فوری دارد استفاده همزمان محلولهای کلوئیدی مانند آلبومین با نرمال سالین به نسبت 1 به 3 می تواند موثر باشد .

 Hypoxy

علل عمده هایپوکسی در بیماران تروما شامل :

 1- آپنه موقت به دنبال کانکاشن مغزی: که نهایتا تا 6 ساعت عوارض آن بر می گردد . ولی چنانچه برخورد مناسب در ساعات اولیه صورت نگیرد باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیر می شود . چه بسا بیمارانی که به دنبال کانکاشن مغزی و ایجاد آپنه موقت که care به موقع نگرفته اند دچار ضایعات برگشت ناپذیر و یا حتی مرگ شده اند.

 به عبارتی چنانچه بازه زمانی چند ساعته که بیمار به دلیل کانکاشن دچار آپنه موقت شده باشد Careمناسب نگیرد، هرچند بیمار از نظر مغزی دوره بحرانی را طی خواهد نمود ولی به دلیل هایپوکسی شدن به طور ثانویه و توسط سیستم درمانگر دچار ضایعه ای دیگر می شود.

 2- ترومای قفسه سینه: که با ایجاد هموتوراکس و پنوموتوراکس نه تنها به خودی خود می تواند بیمار را از بین ببرد بلکه حداقل به دو دلیل دیگر می تواند مشکل مغزی بیمار را زیاد کند.

 الف) هموتوراکس و پنوموتوراکس با ایجاد دیسترس تنفسی باعث بالا رفتن فشار داخل قفسه سینه شده و به تبع آن با کاهش بازگشت وریدی ژگولار باعث افزایش ICP می شود

 ب)هموتوراکس و پنوموتوراکس با ایجاد دیسترس تنفسی و در نهایت ایجاد هایپوکسی و بالا رفتن میزان PaCo2 باعث افزایش ICPمی شود(شرح آن بعدا داده خواهد شد)

بنابراین اقدام سریع در این بیماران شامل خبر کردن جراح جهت انجام پروسیجر لازم (مثل گذاشتن چست تیوپ) می باشد و همچنین پوزیشن مناسب و اکسیژن درمانی و در صورت نیاز اینتوباسیون و سدیت بیمار می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

3-ترومای همزمان گردن و آسیب مجاری هوایی فوقانی آسیب گردن با تحت تأثیر قرار دادن نخاع گردن ناحیه C4 و C5 : که محاذات مرکز کنترل تنفسی بوده می تواند باعث مشکل تنفسی و هایپوکسی شود

. 4- آسپیراسیون محتویات معده به دنبال تروما: شایع ترین دلایل ایجاد هایپوکسی و همین طور عوارض ثانویه در بیماران تروما به سر مثل پنومونی که روند بهبود بیماران را کند و حتی معکوس می کند آسپیراسیون می باشد. بیماران تروما به سر که GCS پایین داشته با توجه به داشتن ICP بالا احتمال ریگورجیتاسیون زیادی دارند و به دلیل سطح پایین هوشیاری محتویات برگشتی معده را آسپیره می کنند. در برخورد با این بیماران چرخاندن سر به یک طرف (با کنترل ضایعات گردنی) و حتی در صورت احتمال آسپیراسیون انجام اینتوباسیون و گذاشتن NGT جهت تخلیه محتویات معده مناسب و مورد نظر بسیاری از پزشکان می باشد در مجموع بازکردن راه هوایی و تهویه مناسب ریوی اثر قطعی در بهبود پروگنوز بیماری دارد.

 5- آسیب مجاری فوقانی تنفسی: که هم به دلیل ایجاد نقص در تنفس و هم با ایجاد انسداد احتمالی بر سر راه تنفس باعث کاهش اکسیژن رسانی و هایپوکسی بیمار می شود . همچنین ایجاد انسداد بر سر راه تنفس و به دنبال آن تلاش تنفسی باعث افزایش ICP بیمار می شود.

* اندیکاسیون اینتوباسیون در بیماران تروما به سر

الف) کاهش سطح هوشیاری (GCS کمتر از 8)

ب) تنفس های نامنظم، سطحی و ناکافی (تنفس بیشتر از 40 و SPO2 کمتر از 80)

 ج) ترومای همزمان گردن و اوروفارنکس

 د)هایپر ونتیلاسیون بیمار جهت کاهش ICP بهتری روش اینتوباسیون اروتراکئال می باشد. البته قبل از اقدام به اینتوباسیون باید از سلامت ستون فقرات گردنی مطمئن بود .

در بیماران با ترومای شدید صورت یا مجاری هوایی فوقانی یا بیماران Difficult (از نظر اینتوباسیون) که نتوان به هیچ وجه اینتوباسیون انجام داد کریکوتیروئیدوتومی اورژانسی یا تراکئوستومی روش انتخابی می باشد و در ضمن سدیت بیماران حین اینتوباسیون نباید فراموش شود.

 * از جمله فواید سدیت کردن بیماران تروما به سر شامل:

 1- در صورت نیاز به اینتوباسیون حین و بعد از آن سدیت کردن بیمار و همچنین استفاده از لیدوکائین به صورت IV یک الی دو دقیقه قبل از آن از زور زدن بیمار و افزایش ICP جلوگیری می کند.

 2- سدیت کردن بیمار با جلوگیری و سرکوب درد بیمار مخصوصاً بیماران مولتیپل تروما مثل شکستگی های اندام و به خصوص حین نقل و انتقال تأثیر بسزایی در جلوگیری از افزایش ICP دارد.

3- استفاده از باربیتورات ها برای خواباندن بیمار علاوه بر سدیت کردن بیمار همچنین باعث تنگ شدن عروق نرمال مغزی شده و در نیتجه خون از مناطق سالم مغز به مناطق ایسکمیک شیفت می کند (که به آن فنومن رابین هود نیز گفته می شود).

 4- سدیت کردن بیمار باعث کاهش میزان نیاز متابولیک و مصرف اکسیژن مغز می شود.

 5- سدیت کردن بیماران مغزی با کاهش کاتابولیسم باعث کاهش ICP می شود البته در استفاده از گروهی از سداتیوها مثل دیازپام و مرفین حتماً باید بیمار را از نظر دپرسیون مرکز تنفسی کنترل کرد.  

ادامه مطلب
برچسب ها : دفعات بازدید : 2978
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1390/11/2 و در ساعت : 16:47 -گرداورنده: hardtimes
آخرین مطالب نوشته شده
صفحات سایت
Copyright © 2011-2014 by hardtimes.samenblog.com | designed by tagvim.samenblog.com | Edited by Hardtimes.ir |--- |---
www.hardtimes.ir | لحظه های سخت | پرستاران اورژانس | All Right Reserved